Masz pytanie?

Bateria z termostatem - podstawowe informacje

Bateria z termostatem
Zadaniem baterii termostatycznej jest utrzymanie stałej temperatury wody podczas kąpieli. W większości modeli można ustawić wartość z zakresu między 15 a 60°C, z dokładnością do 1ºC. Jest to możliwe dzięki zamontowanej w baterii głowicy termostatycznej, która reguluje temperaturę wypływającej wody, reagując natychmiast na jej zmianę. Zasada działania jest prosta: w zależności od temperatury i ciśnienia doprowadzanej wody, przekrój przewodu ciepłej lub zimnej wody zostaje zmniejszony lub zwiększony, w ten sposób zostają wyrównane wahania temperatury wymieszanej wody.   Bardzo ważne jest to, że termostat gwarantuje utrzymanie stabilnej temperatury wody nawet wtedy, gdy w instalacji występują skoki ciśnienia wody. Nie musimy się więc martwić o to, że podczas brania prysznica, popłynie nagle strumień bardzo gorącej lub wręcz przeciwnie - lodowatej wody. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Nie bez znaczenia jest też i to, że termostat działa tylko do momentu, w którym jest w stanie ustawić żądaną temperaturę. Gdy warunek ten nie jest spełniony (np. brak zimnej wody), dopływ wody zostaje odcięty.  

 Jak obsługiwać baterię z termostatem.

  Obsługa baterii termostatycznych jest bardzo prosta. Polega na jednorazowym ustawieniu optymalnej temperatury wody i każdorazowym wyborze siły strumienia,    Służą do tego dwa pokrętła:   - pokrętło - do ustawiania temperatury wody,  - pokrętło- do ustawiania siły strumienia.     Ustawienie temperatury wody nie powinno stwarzać większych kłopotów, gdyż w większości baterii na pokrętle regulującym temperaturę wypływającej wody znajduje się przycisk blokujący, uniemożliwiający jego przypadkowe przestawienie, na przykład przez biorące prysznic dzieci. Przycisk ten blokuje górną temperaturę wypływającej wody na poziomie 38°C. Cieplejszą wodę możemy uzyskać przez wciśnięcie przycisku w uchwycie i przestawienie pokrętła do dowolnego położenia.   Tak więc gdy mamy baterię termostatyczną, po jednorazowym ustawieniu optymalnej temperatury wody do kąpieli,  przy każdym następnym braniu prysznica lub korzystaniu z wanny ustawiamy tylko siłę natężenia strumienia wody. Termostat pamięta bowiem wartość wybranej przez nas temperatury i będzie ją utrzymywał tak długo, aż ponownie jej nie zmienimy.   Regulacja ilości wody.    Do regulacji wielkości strumienia służy natomiast drugie pokrętło..   Trzecie pokrętło w bateriach termostatycznych, służy do wyboru funkcji - miejsca wypływu wody. W zależności od zastosowanej ilości podłączeń możemy wybrać jedną z  3 lub 4 funkcji:  słuchawkę prysznicową, deszczownicę, dysze do hydromasażu, czy też masażer stóp.      

Kiedy termostatów nie stosować

  Zakładania baterii termostatycznych należy unikać wtedy, gdy źródłem ciepłej wody jest piecyk gazowy oddalony od niej o więcej niż 4 metry. Dlaczego? Otóż dlatego, że w momencie odkręcenia kranu, termostat baterii otwiera maksymalnie dopływ gorącej wody, aby jak najszybciej uzyskać właściwą temperaturę. To z kolei wymusza pracę piecyka z maksymalną mocą, a w konsekwencji dostarczanie wody o temperaturze znacznie wyższej niż potrzebna. W wyniku tego termostat przymyka dopływ gorącej wody, co po chwili powoduje wyłączenie piecyka... i wszystko zaczyna się od początku. Jeśli piecyk jest znacznie oddalony od termostatu, bezwładność systemu praktycznie uniemożliwia uzyskanie stabilnej temperatury.  

Wróć do bloga

Tekst oryginalny